Dane w skrócie – najważniejsze informacje:
– Województwo: Wielkopolskie
– Rok założenia: 920 rok(prawda miejsce nadano przed rokiem 1239)
– Na rok 2015 dane mówiąc o 69 312 mieszkańców
– Powierzchnia miasta liczy 41 km kwadratowych
– Gęstość zaludnienia Gniezna to 1 707 osób na kilometr kwadratowy
Gniezno jest miastem leżącym w województwie wielkopolskim. Najbardziej zasłynęło z bycia pierwszą stolicą Polski. Ukoronowano tam 5 królów Polski poczynając od Bolesława Chrobrego po Wacława II. Zostało założone w 940r., choć swe prawa miejskie utrzymało dopiero przed nadejściem 1239r. Jest dość małe w porównaniu z innymi miejscowościami i zajmuje jedynie 41km2 powierzchni, jednakże mieszka w nim prawie 69 tys ludzi (w większości kobiet).
Według legend nazwa miasta Gniezno wzięła się od słowa „gniazdo” mającego być początkiem Polski. Tak jak w prawdziwym gnieździe pisklęta rosną by wyruszyć w dorosły świat, tak i tutaj kraj miał za zadanie dojrzeć i rozprzestrzenić się na liczniejsze tereny. Inne poglądy nazwę przypisują leżącemu w dawnych czasach jeziorowi Gniezno, od którego zapożyczyć swe określenie miało miasto.
Historia Gniezna
Pierwsze odnalezione dowody na osiedlenie się na terenie Gniezna sięgają 6000-8000 roku p.n.e., chociaż pierwszy gród wzniesiono dopiero w roku 940-941. 60 lat później odbył się tam Zjazd Gnieźnieński, podczas którego stworzono arcybiskupstwo. W 1025r. ukoronowano tam Bolesława Chrobrego. Niestety po barbarzyńskim wtargnięciu Brzetysława I w 1038 roku, stolicę przeniesiono z Gniezna do Krakowa.
Warunki geograficzne Gniezna
Gniezno często zmieniało swe położenie w sensie teoretycznym – znajdowało się już w województwach gnieźnieńskim, kaliskim, poznańskim i ostatecznie wielkopolskim. Co ciekawsze, miasto ma wspólną cechę z włoskim Rzymem. Również wzniesiono do na 7 wzgórzach.
Gniezno intensywnie zaczęło się rozwijać po pożarze z 1819r. Zmieniono ulice, koleje i rozszerzono dzielnice mieszkalne. W końcu, wraz ze zbliżaniem się 2000 roku powstały pierwsze domy towarowe, schroniska i inne miejsca noclegowe.
Zabytki w Gnieźnie
Gniezno najbardziej słynie z Katedry Gnieźnieńskiej i znajdujących się w nim Drzwiach Gnieźnieńskich. Zobrazowano na nich życie św. Wojciecha. Reszta zabytków również powiązana jest z religią chrześcijańską – są to bowiem liczne Kościoły, parafie i Seminaria Duchowne. Zwiedzając Gniezno natknąć można się na 12 pomników, 2 rzeźby i 2 instalacje. Do użytku ludzi dostępne są 3 informacje turystyczne umożliwiające wynajęcie przewodnika.
Atrakcje w Gnieźnie
Oprócz zwyczajnych atrakcji typu zabytki, Gniezno posiada również inne ciekawe wydarzenia. Jednym z nich jest organizowany co roku Bieg Lechitów – jeden z najstarszych biegów na długie dystanse. W roku 2018 odbędzie się już jego 41 edycja.
Ponadto do użytku mieszkańców i przyjezdnych, w okresie letnim czynne jest strzeżone bezpłatne kąpielisko usytuowane nad jeziorem Winiary. Całym rokiem można skorzystać z wielu parków miejskich, z których największy obejmuje obszar 15,9ha.
Kultura w Gnieźnie
W Gnieźnie organizowane są liczne festiwale kulturalne powiązane z literaturą i filmem. Działa tam też teatr – największy w mieście – im. A. Fredry. Chociaż istnieją tylko 2 muzea, eksponaty jakie posiadają sięgają X wieku. Darmowych dzieła literackie dostępne są w licznych bibliotekach i ich filiach, wliczając w to również biblioteki religijne, np. Biblioteka Seminarium Duchownego.