Jak prawidłowo przeprowadzić holowanie auta?

Hand holding yellow car towing strap with car, car towing

Prawidłowe holowanie auta jest niezwykle ważne ze względów bezpieczeństwa nie tylko kierowcy pojazdu holującego i holowanego, ale również pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Bez względu na to czy holujemy pojazd przez 100 m, czy 100 km należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich przepisów kodeksu drogowego.

Holowanie auta – podstawowe informacje

Maksymalna prędkość holowania w obszarze zabudowanym nie może przekraczać 30 km/h. Z kolei poza obszarem zabudowanym limit wynosi 60 km/h. Wyróżniamy dwie metody. Pierwsza z nich, czyli połączenie luźne jest stosowane w przypadku, gdy układ hamulcowy w aucie holowanym jest całkowicie sprawny. Długość połączenia zawiera się w zakresie od 4 m do 6 m. Z kolei połączenie sztywne (hol sztywny) znajduje zastosowanie w przypadku, gdy auto holowane ma niesprawny układ hamulcowy. Często popełnianym błędem jest używanie świateł awaryjnych podczas holowania. Pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania, z kolei pojazd holowany światła pozycyjne.

Co jeszcze warto wiedzieć o holowaniu?

Bez względu na metodę holowania, połączenie pojazdów musi zostać wykonane w taki sposób, aby uniemożliwić przypadkowe rozłączenie. Dodatkowo musi być specjalnie oznakowane. Do tego celu można wykorzystać czerwoną lub żółtą chorągiewkę, ewentualnie biało-czerwone pasy. Pojazd, który jest holowany należy oznaczyć za pomocą trójkąta ostrzegawczego. Ten element powinien znajdować się na zewnątrz samochodu po lewej stronie, z tyłu nadwozia. Warto również wspomnieć, że im płynniejsze i delikatniejsze holowanie, tym cały manewr jest bezpieczniejszy.

Kiedy nie wolno holować auta?

Kodeks ruchu drogowego wyszczególnia sytuacje, w których holowanie jest zabronione. W takich przypadkach należy wezwać pomoc drogową (lawetę). Nie można holować w przypadku, gdy auto (holujące) jest wyposażone w naczepę lub przyczepę. Zabrania się holowania więcej niż jednego auta (wyjątek stanowią tak zwane pojazdy członowe). W trakcie holowania należy zachować szczególną ostrożność i starać się zachować maksymalnie płynną jazdę.

Potrzebujesz lawety? Zgłoś się po nas: holowanie Luboń