~artykuł sponsorowany
Język niemiecki jest drugim najpopularniejszym językiem w Europie, zaraz po języku angielskim. Na świecie posługuje się nim aż 130 milionów ludzi. Zanim podejmiesz decyzję o nauce języka niemieckiego, dowiedz się o nim trochę więcej!
Nauka niemieckiego – praktyczne wskazówki
Często można się spotkać z opinią, że język niemiecki jest językiem trudnym do nauki. Ma wiele reguł gramatycznych, jednak są one logiczne i podobne do zasad spotykanych w innych językach. Znajomość języka angielskiego może pomóc w ich zrozumieniu. W języku niemieckim można także spotkać bardzo długie wyrazy, które dla wielu wydają się być trudne. Nic bardziej mylnego – składają się one z mniejszych słów, dzięki którym z łatwością można je rozszyfrować.
Nauka każdego języka obcego wymaga czasu i zaangażowania. Jeżeli planujesz naukę niemieckiego, to zacznij także interesować się kulturą i historią Niemiec. Poznaj tradycje i zwyczaje mieszkańców krajów niemieckojęzycznych. To z pewnością ułatwi Ci zrozumienie pewnych językowych kwestii. Wyznacz sobie też cel nauki języka. Niezależnie od tego, czy planujesz jechać do Berlina na wycieczkę, czy przeprowadzić się do Niemiec, cel zmotywuje Cię do dalszego działania.
Wybierz dla siebie metodę nauki
Możesz uczyć się w grupie lub samodzielnie – decyzja należy do Ciebie. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Nauka w grupie często wymaga dojeżdżania do miejsca, w którym odbywa się kurs. Na tego typu zajęciach masz jednak możliwość bezpośredniego kontaktu zarówno z kursantami, jak i z lektorem. To nie tylko okazja do zadawania pytań czy poprawiania błędów, ale przede wszystkim możliwość uczestnictwa w konwersacjach z osobami na podobnym poziomie znajomości języka.
Alternatywnym rozwiązaniem jest nauka samodzielna. Tutaj możliwości są wręcz nieograniczone – można korzystać zarówno z dedykowanych, tradycyjnych podręczników, jak i materiałów dostępnych online. Może zainteresować Cię także nauka niemieckiego dla początkujących z wykorzystaniem Metody Aktywnego Mówienia. Metoda ta koncentruje się na praktycznym używaniu języka obcego. Kurs odbywa się w formie zdalnej, a codzienne treningi językowe zajmują tylko 15 minut.
Ciekawostki językowe
Język niemiecki pod wieloma względami różni się od języka polskiego. Warto poznać kilka podstawowych faktów jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Podstawową zasadą dotyczącą rzeczowników jest zapisywanie ich wielką literą. Może to być zaskoczenie dla osób, które pierwszy raz mają styczność z tym językiem. W języku niemieckim stosuje się trzy rodzaje: żeński, męski i nijaki. To zbieżność z językiem polskim – jednak w niemieckim używa się rodzajników do ich określania. Język niemiecki jest pełen wyjątków, z którymi warto się zapoznać w trakcie nauki.
Aby bardziej wnikliwie zapoznać się z językiem niemieckim i jego zasadami, warto wprowadzić go do życia codziennego. Filmy i seriale po niemiecku pomogą w osłuchaniu się z wymową i akcentami. Dzięki czytaniu gazet, książek, czy też artykułów w internecie, poszerzysz zakres swojego słownictwa.