Zalanie domu czy mieszkania należy do najczęściej występujących szkód. Przyczyny tego zdarzenia mogą być różne, ale powstałe uszkodzenia są najczęściej bardzo duże i powodują przykre konsekwencje, Co robić, gdy dojdzie do zalania mieszkania? Jak wygląda osuszanie mieszkania? Czy starać się osuszyć mieszkanie samodzielnie, czy skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które pomogą przywrócić mieszkanie do stanu sprzed zalania?
Przyczyny zalania
Zalanie domu lub mieszkania może mieć wiele przyczyn, wynikać m.in. z konstrukcji budynku, instalacji wodno-kanalizacyjnej czy nieprawidłowego korzystania z urządzeń przez domowników. Bardzo często zalanie ma opłakane skutki, których usunięcie generuje ogromne koszty. Za najczęstsze przyczyny zalania nieruchomości uważa się:
-
Pęknięcie lub wypięcie wężyka, który odprowadza wodę w urządzeniach AGD tj. pralka czy zmywarka,
-
Zapchana kanalizacja,
-
Pozostawienia odkręconego kranu,
-
Nieszczelności w misce wc,
-
Rozszczelnienie rury w ścianie,
-
Rozszczelnienie rury w poziomie,
-
Nieszczelny dach,
-
Zalanie przez sąsiada,
-
Przeprowadzona akcja gaśnicza,
- Powódź lub silny deszcz, wpadający przez otwarte okno.
W zależności od rodzaju awarii woda może pojawić się na ścianie, suficie lub podłodze. Czasami występują tylko zacieki, w innych wypadkach woda leci ciurkiem i szybko niszczy wyposażenie. W przypadku zalania należy jak najszybciej znaleźć i usunąć przyczynę awarii. Ważna, aby skontaktować się z ubezpieczycielem, zgłosić szkodę, a także znaleźć firmę, która wykona osuszanie budynków. Należy pamiętać o udokumentowanie strat, zrobieniu zdjęć lub nagraniu filmiku, na którym widać nadmiar wilgoci.
Skutki zalania budynku
Każdy, kto miał do czynienia z zalanym budynkiem, wie, jak duże szkody mogą wystąpić. Zagrożony jest nie tylko budynek, ale także zdrowie mieszkańców. Najczęściej występujące konsekwencje zalania to:
-
Uszkodzenie struktury budynku np. ścian, podłóg, stopów,
-
Zniszczenie wyposażenia mieszkania tj. mebli, sprzętów AGD i RTV oraz innych przedmiotów,
-
Zagrożenia dla zdrowia domowników, zwiększone ryzyko rozwoju grzybów i pleśni,
- Zagrożenie wynikające z kontaktu z zanieczyszczoną woda, która może zawierać szkodliwe substancja.
Jeżeli zalanie było silne, konieczne może być usunięcie drewnianych podłóg, wykładzin, farb i płyt kartnowno-gipsowych. W niektórych sytuacjach może być konieczny kompleksowy remont mieszkania.
Profesjonalne osuszanie budynków po zalaniu
Osuszanie budynków po zalaniu jest bardzo ważne, ponieważ pomaga zredukować straty, które poczyniła woda. Dzięki odpowiednim pracom można zabezpieczyć mieszkanie przed rozwojem grzybów i pleśni, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, niszczą ściany, ale także mogą zagrażać zdrowiu mieszkańców. Na początku należy usunąć zebraną wodę, a także pozbyć się innych powstałych zanieczyszczeń. W przypadku niewielkiego zalania można wynająć sprzęt i samodzielnie oczyścić mieszkanie. W sytuacji, gdy awaria była duża, lepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Odpowiednia firma określi stopień zawilgocenia ścian, znajdzie największe skupiska wilgoci, a także przeprowadzi badanie termowizyjne oraz inne niezbędne prace, potrzebne do skutecznego osuszania ścian. Kolejnym krokiem będzie dobranie odpowiednich metod do skali zniszczeń, które pozwolą osuszyć mieszkanie. Jakie metody osuszania są polecane?
-
Osuszanie kondensacyjne – to często stosowana metoda do usuwania skutków zalania, która polega na wykorzystywaniu właściwości skraplania się pary wodnej na parowniku osuszacza. Do prac można wykorzystać osuszacze kondensacyjne, które działają podobnie jak klimatyzatory, tzn. pobierają powietrze, schładzają je, a po wytrąceniu wilgoci nagrzewają i oddają na zewnątrz. W trakcie stosowania osuszaczy najlepiej zastosować również wentylatory, promienniki i nagrzewnice, które przyśpieszą odparowania wody ze ścian.
-
Osuszanie podposadzkowe – to metoda na pozbycie się wilgoci spod posadzki. Polega na wywierceniu w podłodze kilku otworów, przez które odpompowuje się wodę za pomocą pomp ciśnieniowych oraz wtłacza suche powietrze. Ta metoda nadaje się do podłóg z izolacją podłogową, zabezpiecza również ściany przed kapilarnym podciąganiem wilgoci. Osuszanie posadzkowe trwa ok. 10 dni, zależy od struktury posadzki, stopnia zawilgocenia sąsiadujących ścian, warunków panujących w budynku.
-
Osuszanie ścian podczerwienią – do tej metody wykorzystuje się specjalistyczne promienniki płytowe oraz konwencjonalne osuszacze kondensacyjne. Urządzenia wywołują efekt termiczny, dzięki czemu mury nagrzewają się, a wilgoć wędruje do podgrzewanej powierzchni. Metoda jest szybka, zapewnia bezgłośne usuwanie wilgoci.
-
Osuszanie turbowentylatorowe – to metoda polecana do błyskawicznego usunięcia dużych ilości wody. Jest wydajna, pozwala przygotować mieszanie do dalszych prac remontowych.
- Osuszanie adsorpcyjne – w tej metodzie wykorzystywane jest zjawisko adsorpcji, polegające na tym, że wilgoć jest wychwytywana przez środki absorbujące wodę tj. chlorek litu, żel krzemionkowy oraz żel silikonowy.
Po osuszaniu można przeprowadzić odgrzybianie i ozonowanie. Metody pomogą trwale pozbyć się zagrożeń mikrobiologicznych oraz nieprzyjemnych zapachów związanych z zalaniem. Proces osuszania mieszkania po zalaniu jest długi, trwa od kilku do kilkunastu dni. Metoda osuszania powinna być zawsze obrana indywidualnie, do danego mieszkania oraz skali problemu.
Jak wybrać firmę, zajmującą się osuszaniem budynków?
Na rynku działa wiele firm, które świadczą usługi osuszania budynków. W przypadku wystąpienia tego problemu należy znaleźć specjalistów, którzy szybko uporają się z nadmiarem wody. Należy znaleźć firmę, która ma duże doświadczenie w osuszaniu budynków. Ważna jest znajomość różnych metod, a także posiadanie odpowiedniego sprzętu tj. turbowentylatory przemysłowe, osuszacze adsorpcyjne, osuszacze kondensacyjne, separatory wody, sprężarki bocznokanałowe, pompy ciśnieniowe oraz panele podczerwieni. Firma powinna zatrudniać wykwalifikowanych pracowników, którzy doradzą, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego zalania, powiedzą, jakie urządzenia zastosować, a także przygotują pełną dokumentację dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto sprawdzić opnie w internecie, popytać znajomych, a także pokazać o pokazanie zezwoleń i certyfikatów. Wybrana firma powinna świadczyć kompleksowe usługi tzn. osuszać tynki, ściany, mury, stropy i posadzki oraz mienie, a także wykonywać odgrzybianie i ozonowanie. Zalane pomieszczenia są ogromnym problemem, generują ogromne straty. W przypadku zauważenia wycieku należy niezwłocznie znaleźć przyczynę awarii, a następnie zająć się usuwaniem wody. Z pomocą specjalistów proces osuszania przebiegnie szybko i skutecznie.
Jak wybrać firmę, zajmującą się osuszaniem budynków?
Na rynku działa wiele firm, które świadczą usługi osuszania budynków. W przypadku wystąpienia tego problemu należy znaleźć specjalistów, którzy szybko uporają się z nadmiarem wody. Należy znaleźć firmę, która ma duże doświadczenie w osuszaniu budynków. Ważna jest znajomość różnych metod, a także posiadanie odpowiedniego sprzętu tj. turbowentylatory przemysłowe, osuszacze adsorpcyjne, osuszacze kondensacyjne, separatory wody, sprężarki bocznokanałowe, pompy ciśnieniowe oraz panele podczerwieni. Firma powinna zatrudniać wykwalifikowanych pracowników, którzy doradzą i podpowiedzą, jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego zalania, powiedzą, jakie urządzenia zastosować, a także przygotują pełną dokumentację dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto sprawdzić opnie w internecie, popytać znajomych, a także pokazać o pokazanie zezwoleń i certyfikatów. Wybrana firma powinna świadczyć kompleksowe usługi tzn. osuszać tynki, ściany, mury, stropy i posadzki oraz mienie, a także wykonywać odgrzybianie i ozonowanie.
Zalane pomieszczenia są ogromnym problemem,