Dlaczego broda swędzi?

Twoim marzeniem jest zapuszczenie pięknej i gęstej brody, ale nie możesz uporać się z uczuciem swędzenia na twarzy. Nie możesz się wtedy poddawać i myśleć wyłącznie o zgoleniu zarostu. Jeśli wprowadzisz w życie odpowiednie zasady problem sam zniknie. Tutaj dowiesz się, dlaczego broda tak swędzi oraz jak się pozbyć tego nieprzyjemnego uczucia.

Dlaczego broda swędzi?

Główną przyczyną swędzenia brody jest spadek nawilżenia skóry, który jest związany z porostem nowych włosów. Komórki odpowiadające za produkcję naturalnej substancji nawilżającej, czyli sebum, były pobudzane za każdym razem, kiedy goliłeś zarost. W procesie zapuszczania jest go coraz mniej na skórze, dlatego staje się ona sucha i swędząca. Wyrastające włosy, po częstym goleniu mają ostre zakończenia, które kłują twarz, a to przekłada się na nieustanny dyskomfort. Na stan brody wpływają też nawyki żywieniowe i nawodnienie organizmu. To, jaki tryb życia prowadzisz odbija się na kondycji skóry. Czynniki zewnętrzne również mogą być niekorzystne. Przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach wysusza powierzchnię całej skóry. Twarz narażona jest także na mikrouszkodzenia, które są następstwem złej pielęgnacji. Twoja skóra nie lubi gorącej wody, dlatego musisz pamiętać, żeby unikać gorących pryszniców. Źle dobrane kosmetyki, które w składzie mają sztuczne składniki także potęguje suchość skóry oraz włosów na brodzie. Za swędzenie brody mogą odpowiadać też stany zapalne lub chorobowe skóry, w takim wypadku trzeba zgłosić się do lekarza.

Co zrobić, żeby broda przestała swędzieć?

Nie musisz się przejmować nieprzyjemnym uczuciem i nieustannie się drapać, swędzenie można zwalczyć. Jak już przy drapaniu jesteśmy, to musisz wiedzieć, że to jest absolutnie zabronione. Ostro zakończone paznokcie jeszcze bardziej podrażniają skórę, a dodatkowo na ludzkich dłoniach znajduje się mnóstwo zarazków, dlatego lepiej nie ryzykować zakażeniem skóry lub zapaleniem mieszków włosowych. Uczucia pieczenia i swędzenia pozbędziesz się w kilka dni, jeśli zastosujesz się do kilku zasad.

Nawilżaj skórę

Cała filozofia utrzymania pięknej i zdrowej brody odnosi się do odpowiedniego poziomu nawilżenia. Miękkość i sprężystość swoim włosom nadasz, używając podczas pielęgnacji kosmetyków przeznaczonych specjalnie do brody. Bogatą ofertę profesjonalnych szamponów, olejków i balsamów do skóry twarzy z dobrej jakości składami znajdziesz na https://uzbira.pl/.

Nawadniaj się od środka

Człowiek w około siedemdziesięciu procentach składa się z wody, dlatego, jeśli chcemy zachować równowagę, musimy regularnie uzupełniać jej zapasy. Codziennie pij przynajmniej dwa litry niesłodzonych płynów, żeby odżywić każdą komórkę swojego ciała. Dobrze nawodniony organizm odwdzięczy ci się piękną skórą, bez wyprysków i obrzęków. Za stan cery odpowiada też dieta. Kiedy jest dobrze zbilansowana, ma odpowiednią ilość wszystkich witamin i minerałów, to skóra nie powinna sprawiać problemów ze swędzeniem.

Czesanie brody

Pamiętaj też, że brodę trzeba regularnie czesać. W tym celu najlepiej wykorzystać kartacz do brody z naturalnego włosia albo dobrej jakości grzebień. Ten zabieg doskonale się sprawdzi do usunięcia z włosów zanieczyszczeń oraz martwego naskórka. Szczotkując brodę, pobudzisz także skórę do produkcji sebum, które naturalnie ją nawilży i nabłyszczy.

Używaj olejku do brody

Po każdej pielęgnacji powinieneś użyć olejku do brody. Wybierz ten z naturalnym składem, żeby nie wysuszyć dodatkowo włosów. Taki olejek ładnie nabłyszczy brodę oraz sprawi, że będzie miękka i sprężysta. A to z kolei jest rozwiązaniem na twój problem swędzącej skóry. Dobrze dobrany olejek do potrzeb twojej skóry ma działanie nawilżające i pielęgnujące, co przełoży się na kondycję twojego zarostu.

 

Znasz już przyczyny niekomfortowego swędzenia brody oraz sposoby, jak się z nimi uporać. Kiedy wcielisz te rady w życie, już po kilku dniach twój problem zniknie. Pamiętaj jednak, że liczy się regularności i cierpliwość w działaniu.