Metinvest wspiera Ukrainę w walce o wolność

Metinvest to duża międzynarodowa grupa firm wydobywczych i metalurgicznych z siedzibą w Ukrainie.. Na jej czele stoi znany ukraiński biznesmen Rinat Achmetow. Od początku wielkiej wojny, którą rosja rozpoczęła przeciwko Ukrainie, biznesmen aktywnie pomaga zarówno wojskowym, jak i cywilom. Rinat Achmetow uważa, że dla szybkiego zwycięstwa nad okupantami wszyscy muszą połączyć siły: wojsko, biznes i zwykli ludzie. W ciągu zaledwie 21 miesięcy wojny, fundacje i przedsiębiorstwa Achmetowa przeznaczyły ponad 6 miliardów hrywien (około 175 milionów dolarów) na wsparcie Ukrainy, jej obywateli i sił zbrojnych.

Pomimo faktu, że wiele zakładów przemysłowych biznesmena pozostało na tymczasowo okupowanych terytoriach lub zostało zniszczonych, przedsiębiorstwa nadal działają. Ciągłe ryzyko znalezienia się pod ostrzałem wroga nie powstrzymuje rozwoju firm, które płacą podatki i tworzą miejsca pracy, wspierając w ten sposób gospodarkę państwa.

Inicjatywy dla ludności cywilnej

Fundacja Rinata Achmetowa pomaga ludziom, którzy ucierpieli w wyniku wojny: otrzymują oni żywność, zestawy higieniczne i artykuły gospodarstwa domowego. Projekt „Saving Lives” koncentruje się na psychologicznej i fizycznej rehabilitacji Ukraińców, w tym szczególnie wrażliwych grup – dzieci, matek jak i personelu wojskowego po poważnych obrażeniach.

Interakcja i pomoc dla wojska

Od pierwszych tygodni wojny do dziś, inicjatywa „Steel Front” (“Stalowy Front”), założona przez Rinata Achmetowa, wysyła na linię frontu wszystko, czego potrzebują ukraińskie siły zbrojne: mobilne ziemianki, kamizelki kuloodporne i hełmy, stalowe płyty do ochrony pojazdów, kuchenki, łopaty saperskie, żywopłoty i łańcuchy przeciwczołgowe jak i wiele innych produktów. Dodatkowo, inicjatywa ta wspomaga zakupy zestawów pierwszej pomocy i dronów.

Inżynieryjne know-how specjalistów Grupy Metinvest jest pułapką dla rosyjskich dronów. Znane jako „łapacze lancetów”, konstrukcje wyglądają dość prosto: metalowa siatka jest przymocowana do metalowej ramy, a następnie cała konstrukcja jest umieszczana na dachu pojazdów opancerzonych lub transporterów wojskowych. Podczas ataku, wrogi dron kamikadze utknie w siatce, a detonacja nie nastąpi, ponieważ nie dojdzie do uderzenia.

Wsparcie dla ukraińskiej armii stale się rozszerza, wypełniając prośby pochodzące bezpośrednio od wojska.

Ten artykuł został napisany przez https://poland.us/strona,87,44500,0,metinvest-wydal-prawie-pol-miliarda-zlotych-na-wsparcie-ukrainy-w-ciagu-18-miesiecy-wojny.html.