Jak obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne?

Jesz za dużo czy za mało? Dla każdego człowieka istnieje inny limit dziennej podaży kalorii. Zanim skorzystasz z cateringu dietetycznego, musisz wiedzieć, jaka kaloryczność potraw będzie dla Ciebie odpowiednia. Aby to sprawdzić, nie potrzebujesz wielu informacji.

O tym, ile kalorii jest Ci potrzebne, aby spełnić zapotrzebowanie energetyczne na procesy metaboliczne, oddychanie, funkcjonowanie wszystkich organów oraz codzienną, zwyczajną aktywność fizyczną, decyduje współczynnik CPM, czyli Całkowita Przemiana Materii. Wynika ona ze wzoru Mifflina lub Harrisa-Benedicta. Rezultaty podstawienia danych do obu tych wzorów mogą nieznacznie różnić się, dlatego wartości wyliczone należy traktować bardzo orientacyjnie.

Możesz również skorzystać z tabeli w Normach Żywienia dla Populacji Polskiej dostępnych w sieci, które powinny wskazać wyniki zbliżone do tych obliczonych według wzorów.

Do wyliczenia swojego CPM potrzebujesz tylko danych takich jak:

– płeć

– wiek

– masa ciała

– wzrost

– poziom aktywności fizycznej PAL (przybiera on wartości od 1,2 dla pacjentów leżących w łóżku, po 2,4 lub więcej, dla osób uprawiających wyczynowo sporty)

W obliczeniu zapotrzebowania na energię najważniejsze jest prawidłowe i dokładne określenie współczynnika aktywności fizycznej – często bywa ono przeszacowane, wskutek czego doliczamy sobie więcej kalorii niż faktycznie jest nam potrzebne.

Jak prawidłowo oszacować zapotrzebowanie kaloryczne na diecie redukcyjnej?

Jeśli znasz już swoje zapotrzebowanie kaloryczne czyli CPM, możesz przystąpić do wybierania właściwego wariantu kalorycznego w Prima Food, potrzebnego, aby catering pudełkowy mógł odnieść pożądany skutek. Bardzo często osoby podejmujące próbę odchudzania spożywają każdego dnia więcej niż to, co określa ich CPM – dlatego właśnie nadmiarowe kalorie odkładają się u nich w postaci tkanki tłuszczowej.

Należy pamiętać, że wartość CPM to ilość kalorii, która pomaga „wyjść na zero”, czyli mieć wystarczająco energii na codzienną aktywność, ale nie przybierać na wadze. Dla schudnięcia konieczne będzie zredukowanie tej wartości jeszcze o około 200-500 kcal, w zależności od aktualnej masy ciała i efektu, który chce się osiągnąć.

Kto może pomóc w określeniu kaloryczności diety?

Decyzja o zamówieniu cateringu dietetycznego w celu zrzucenia nadprogramowych kilogramów to z pewnością wynik twardego postanowienia połączony z brakiem ochoty lub czasu na gotowanie posiłków. Na pewno odniesie on skutek, pod warunkiem, że będziesz trzymać się diety i nieco zwiększysz poziom swojej aktywności fizycznej.

Oszacowanie prawidłowej ilości kalorii na czas odchudzania może się okazać skomplikowane, ponieważ trzeba nie tylko właściwie je wyliczyć, ale także rozsądnie zredukować, by zyskać pożądany efekt, ale nie głodować. Zgłaszając się do Prima Food Catering uzyskasz nie tylko możliwość zamówienia smacznej diety z dostawą do domu, ale również pomoc w ustaleniu dziennego zapotrzebowania kalorycznego na rozpoczęcie diety, aktywne odchudzanie oraz na wyjście z niej, by nie zyskać efektu jojo.