Jak samodzielnie wykonać cyklinowanie podłóg krok po kroku?

Drewniana podłoga oraz popularne niegdyś parkiety chyba nigdy nie przestaną być modne. Z całą pewnością przyczyn tego faktu upatrywać możemy się w pięknie i ponadczasowości naturalnego drewna, które doskonale się prezentuje i tym samym nie nudzi się

Drewniana podłoga oraz popularne niegdyś parkiety chyba nigdy nie przestaną być modne. Z całą pewnością przyczyn tego faktu upatrywać możemy się w pięknie i ponadczasowości naturalnego drewna, które doskonale się prezentuje i tym samym nie nudzi się. Ponadto niesłabnąca popularność drewna wynika również z tego, że drewnianą posadzkę możemy wielokrotnie odnawiać. Zabiegiem renowacyjny drewnianych podłóg jest po prostu cyklinowanie. Pozwala ona na przywrócenie drewno pierwotnej elegancji i niepowtarzalnego uroku. Z dalszej części naszego tekstu dowiecie się jak przebiega cyklinowanie podłóg. Zachęcamy do lektury.

Odpowiednie przygotowanie

Cyklinowanie podłóg możemy wykonać na drewnianych podłogach oraz parkietach w każdym wieku. Nawet stuletnie drewno, który jest bardzo zniszczony, może być poddane renowacji. Oczywiście to, ile będzie trwało cyklinowanie podłóg, zależy od ich stanu. Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem, będzie powierzenie cyklinowania podłóg profesjonalistom oraz fachowcom, którzy doskonale znają się na gatunkach drewna i posiadają odpowiednie doświadczenie, w przeprowadzić profesjonalnie oraz dokładnie zabieg renowacyjny drewnianej podłogi. Oczywiście cyklinowanie podłóg możemy przeprowadzić również samodzielnie . Wtedy jednak koniecznie musimy pamiętać o tym, by zaopatrzyć się w odpowiednie maszyny oraz narzędzia, a także dokładnie przygotować do tego pomieszczenie. Niezbędna będzie oczywiście cykliniarka. Pomieszczenie, w którym ma być przeprowadzone cyklinowanie podłóg, powinno być oczyszczone ze wszystkich mebli oraz sprzętów, a także firan i listew przypodłogowych.

Cykliniarka jest to specjalna maszyna przeznaczona do cyklinowania podłóg. Za jej pomocą doskonale wykładziny drewnianą powierzchnię oraz szybko usuniemy stare powłoki lakiernicze. W przypadku trudno dostępnych miejsc, czyli w okolicach kaloryferów i narożników, no i lepiej będzie użyć cykliniarkę krawędziową. Nasza wygładzona powierzchnia stała się idealnie gładka, powinniśmy zaopatrzyć się również w polerkę, za której sprawą usuniemy powstałe w czasie szlifowania ewentualne jest lub zadrapania. Niezbędne okaże się również odkurzacz, dzięki któremu odpalimy podłogę. Powinniśmy również jeszcze zakupić wałki i pędzę, którymi naniesiemy preparaty zabezpieczające i impregnujące.

Samodzielne cyklinowanie podłóg

Powinniśmy wszelkie prace związane z renowacją podłóg drewnianych rozpocząć od usunięcia starej powłoki lakierniczej i wyrównania powierzchni. W tym celu najlepiej na cykliniarkę nałożyć papier ścierny o gradacji od 36 do 40. Maszynę należy prowadzić w ten sposób, by kierunek szlifowania tworzą kąt 45 stopni w stosunku do klepek parkietu, jak i włókien drewna. Następnym krokiem w celu usunięcia śladów po pierwszym szlifowaniu, powinniśmy powtórzyć ten zabieg, stosując papier ścierny o gradacji 60. Należy również zmienić kierunek o 90 stopni w stosunku do poprzednio wykonywanej operacji. Szlifowanie wykończeniowe, czyli to ostatnie, ponownie przeprowadzamy również w innym kierunku, wybierając papier ścierny o gradacji od 80 do 100.

Powinniśmy pamiętać o tym, że szlifowanie cykliniarkę należy kontynuować tak długo, aż uznamy, że nasza podłoga została dokładnie oczyszczona i wyrównana. Pamiętajmy, że właśnie szlifowanie cykliniarką warunkuje ostateczny wygląd drewnianej posadzki po zakończeniu całości prowadzonych prac renowacyjnych. Bezwzględnie powinniśmy również mieć na uwadze to, by przeszlifować miejsca trudno dostępne przy użyciu cykliniarki krawędziowej.

Wypełnianie ubytków między klepkami

Po zakończonym cyklinowaniu oraz oczyszczeniu podłogi z tyłu, który powstaje w czasie cyklinowania, powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy między klepkami na naszej podłodze nie ma jakichś spal lub innych ubytków. Łatwym sposobem na uzupełnienie szczelin jest zastosowanie specjalnego preparatu, który uszczelni powierzchnię pakietu. Środek ten należy dokładnie wymieszać z powstałym w czasie cyklinowania byłem, po czym powinniśmy nałożyć jego dwie warstwy przy użyciu pacy ze stali nierdzewnej. Gdy cała posadzka wyschnie konieczne będzie ponowne przeszlifowanie powierzchni materiałem ściernym o gradacji 120, a następnie w polerowanie siatką szlifierską również o gradacji 120.

Lakierowanie

Kolejnym etapem po wypolerowaniu i odpaleniu podłogi jest jej lakierowanie odpowiednio dobranym preparatem. Warto wybrać te, które gwarantują skuteczną ochronę drewna i uwydatniają jego piękna. W marketach budowlanych z powodzeniem znajdziemy lakier do drewnianych posadzek, który niewątpliwie najlepiej będzie rozprowadzić wałkiem moherowym z krótkim włosiem. W przypadku miejsc trudno dostępnych i listew przyściennych, środek możemy nanieść przy użyciu pędzla do wyrobów rozpuszczalnikowych.

Szlifowanie

Kiedy pierwsza warstwa lakieru wyschnie, powinniśmy wykonać szlifowanie międzywarstwowe. Papier ścierny dobieramy o gradacji uzależnionej od stopnia połysku lakieru. W przypadku ma to i pół ma to powinno być to gradacja od 220 do 320, zaś połysku i wysokiego połysku gradacja od 320 do 400. Później po starannym odchyleniu powierzchni możemy przystąpić do naniesienia kolejnej warstwy lakieru. Warto pamiętać o tym, że najlepszy efekt uzyskamy nakładając trzy warstwy lakieru. Bardzo ważne jest również to, w każdą aplikację lakieru uprzedzać szlifowaniem. Zastosowanie lakieru na drewnianych powierzchniach daje nam niebywałą trwałość, odporność na ścieranie, zarysowania, różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także działanie środków myjących, wody, 3 nawet alkoholi. Ponadto, jak już wspomnieliśmy, lakier wspaniale uwydatnia całe urok drewna, podkreśla jego naturalny kolor oraz struktury. Po dobie od wykonania ostatniego etapu prac odnowiony parkiet po cyklinowaniu i lakierowaniu możemy już w pełni użytkować.

Podsumowanie

Niewątpliwie cyklinowanie podłóg jest to zabieg, który wymaga od nas zaangażowania ze względu na swoją czasochłonność. Jednak z pewnością warto zadbać o to, by odnowić drewniane podłogi i cieszyć się ich pięknem przez kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Podłogi drewniane możemy cyklinować wielokrotnie, co stanowi ich niezaprzeczalny atut.