Jak sobie poradzić z wiosenną alergią?

Alergicy zwykle wiedzą, kiedy nadchodzi wiosna, ponieważ w tym okresie ich oczy stają się czerwone, pieką i pojawiają się inne objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak poradzić sobie z taką przypadłością? Czy można złagodzić objawy i normalnie żyć? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Zadbaj o czystość w domu

W wielu przypadkach alergicy są podatni na kurz. Ważne jest zatem, aby utrzymywać porządek w mieszkaniu. Dobrze jest codzienne ściereczką przetrzeć wszystkie blaty, stół i powierzchnie robocze, przy których spędza się najwięcej czasu. Mnóstwo kurzu zbiera się też w narożnikach i przy listwach przypodłogowych, a więc należy zwrócić na to uwagę podczas odkurzania.

Zmieniaj regularnie pościel

Jednymi z najbardziej podstępnych alergenów w domu są roztocza. Niestety chętnie gromadzą się w kołdrach, poduszkach czy kocach. Podczas snu człowiek się poci, a martwy naskórek często się złuszcza. Jest to znakomita pożywka dla tych małych kreatur, które mogą spowodować wiele niedogodności. Roztocza są też jednym z najczęstszych czynników wywołujących astmę. Możesz je usunąć, myjąc i susząc pościel i poduszki co tydzień w temperaturze 50 stopni. Warto też wybrać materac z wypełnieniem antyalergicznym z pokrowcem, który można prać. Przy zmianie pościeli nie zapomnij o zmianie piżamy.

Zadbaj o odpowiednią wilgotność

Podobnie jak suche i zakurzone obszary, mokre i wilgotne miejsca zwiększają ryzyko alergii. Aby temu zapobiec, należy umieścić osuszacze w wilgotnych miejscach w domu, takich jak łazienka lub kuchnia. W suchych pomieszczeniach doskonałym rozwiązaniem będą nawilżacze powietrza, które sprawdzą się szczególnie podczas ciepłych nocy.

Wyeliminuj sierść zwierząt

Sierść zwierząt gromadzi się po długiej zimie w niektórych obszarach domu. Na wiosnę koty i psy zrzucają dużo więcej sierści, a więc wiosenna alergia najczęściej się wzmaga. Dlatego ważne jest, aby odkurzać miejsce, w którym zwierzę śpi, regularnie myć jego kocyk i zapewnić zrównoważoną dietę dla swojego zwierzaka, gdyż zdrowe zwierzę traci mniej sierści.

Czyść zasłony, dywany i meble tapicerowane

Inne miejsca, w których chętnie gromadzą się pyłki i alergeny to zasłony, dywany i meble tapicerowane. Dlatego dzięki regularnemu myciu, odkurzaniu zasłon i powierzchni sof można uniknąć irytujących ataków kichania czy łzawienia z oczu.

Unikaj chemikaliów

Większość osób cierpiących na alergie ma skłonność do nadwrażliwości na detergenty, zwłaszcza te z substancjami zapachowymi. Dlatego używaj tylko bezzapachowych lub organicznych środków czyszczących, które zawierają naturalne składniki. Można też przygotować takie produkty samodzielnie w domu. Zamiast odświeżaczy powietrza lepiej użyć naturalnych olejków eterycznych.

Pylenie roślin

Wiosną wszystko budzi się do życia. Wiele traw, drzew i roślin zaczyna pylić, a więc wiosenna alergia się wzmaga. Niekiedy objawy są tak poważne, że powodują gorsze samopoczucie, zaburzają sen, a koncentracja spada. W takim wypadku warto sięgnąć po sprawdzone leki na alergię https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/alergia-i-katar-sienny, dzięki którym szybko można wrócić do normy.