Jak ważny jest rozwój doświadczeń słuchowych u dziecka?

Słuch to jeden ze zmysłów, z którymi rodzimy się naturalnie, co wcale nie oznacza, że nie należy go rozwijać. Poprzez doświadczenia słuchowe pomagamy niemowlęciu prawidłowo rosnąć, a dzięki temu również kształcimy w nim ważne umiejętności. W jaki sposób pomagać dziecku w rozwoju słuchu i dlaczego to takie ważne?

Jak rozwój słuchu wpływa na rozwój mowy?

Mówi się, że już w łonie matki dziecko słucha – odbiera z otoczenia różne bodźce. Po narodzinach, maluch stale otaczany jest doznaniami słuchowymi, których z początku jeszcze nie rozumie. Pamiętajmy, że język ojczysty wykształca się u dzieci w sposób naturalny ze słuchu. Oznacza to, że aby dziecko prawidłowo mówiło, a później także pisało i czytało, powinno osłuchiwać się z prawidłowym, wyraźnym brzmieniem wszystkich wyrazów, które wymawiamy. W niemowlęctwie maluchy słuchają otaczających dźwięków i naśladują je, odpowiadając głużeniem i gaworzeniem. Z biegiem czasu nie tylko naśladuje dźwięki, ale także zaczyna kojarzyć je ze znaczeniem i używać ich w sposób świadomy. Co to oznacza dla rodziców? Nic więcej ponad to, że dziecka nie wolno wychowywać w ciszy. Należy do niego mówić, puszczać mu muzykę i oswajać z różnymi dźwiękami, tak, aby nauczyło się prawidłowo odbierać i odtwarzać dźwięki.

Dumel Arka Nowego i króliczek Alilo – jak wspierają rodziców?

Niemowlaki i młodsze dzieci powinny mieć zapewniony dostęp do wysokiej jakości zabawek, które oprócz obcowania z opiekunami również mają spory wkład w ich rozwój słuchowy. Dumel Arka Noego dla dzieci powyżej 12. miesiąca życia, to nowoczesna zabawka interaktywna, która łączy w sobie możliwość wydawania dźwięków przez naciśnięcie klawiszy pianinka, z opowieściami o poszczególnych zwierzątkach, w które może się wsłuchiwać maluch. Króliczek Alilo to z kolei zabawka, która umożliwia puszczanie nagranych dźwięków i nagrywanie ich. W ten sposób rodzic może na przykład nagrać dziecku opowiedzianą samodzielnie bajkę i puszczać mu ją przed snem, by uspokoić je i wyciszyć.

Dlaczego stymulacja rozwoju słuchowego jest tak ważna dla dziecka?

Dziecko od pierwszych dni życia niewiele jeszcze rozumie, za to intensywnie wsłuchuje się w odgłosy otoczenia. Zaczyna rozróżniać głos mamy i obcego człowieka, uspokaja się na dźwięk kołysanki, potrafi nawet przestraszyć się głośnego dźwięku czy krzyku. Mówiąc do dziecka spokojnym głosem, modulując go lub opowiadając mu o otaczającym świecie można nauczyć malucha odpowiedniej intonacji głosu, wsłuchiwania się w dźwięki i rozróżniania ich brzmienia. Wraz z rozwojem słuchu, rozwija się też mózg dziecka, a w szczególności lewa półkula odpowiedzialna za rozwój mowy. Dbając o prawidłowy rozwój sensoryczny malucha umożliwia się mu mówienie pierwszych słów, rozumienie mowy, a w przyszłości również lepsze zapamiętywanie i skuteczniejszą naukę. Rozwój doświadczeń słuchowych jest więc nie do przecenienia, i to przez kilka pierwszy lat życia. Mózg dziecka w pierwszym etapie rozwoju jest niezwykle chłonny, dlatego warto korzystać i stymulować jego rozwój, na przykład poprzez używanie specjalnie dobranych do jego wieku zabawek!