Kiedy należy udać się do psychologa?

Jeżeli odczuwamy braku sensu w życiu, a zwłaszcza gdy pojawiają się u nas myśli samobójcze, rezygnacja, brak zadowalającego funkcjonowania w relacjach i życiu zawodowym powinniśmy udać się do psychologa. Terapia, którą może nam przeprowadzić psycholog, jest formą pomocy skierowanej do osób doświadczających problemów w relacjach społecznych i osobistych. Nasze samopoczucie odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu.

Praca w takiej konwencji pozwala dostrzec trudności w szerszym kontekście, poprzez pryzmat wspólnej historii, bliskości oraz emocji. Kiedy warto skorzystać z terapii rodzinnej? Gdy w naszej rodzinie występują problemy z komunikacją, a rodzice tracą kontakt z dzieckiem i pojawiają się trudności edukacyjne. Warto wiedzieć, że kiedy mamy problemy emocjonalne. Kryzys może dotyczyć też rodziny lub małżeństwa. Może dojść także do wypalenia uczuć, pojawić się groźba rozwodu lub śmierć bliskiej osoby. W terapii u psychologa wizyty powinny być organizowane tak, żeby było to najkorzystniejsze dla pacjenta. Najczęściej indywidualna konsultacja psychologiczna ogranicza się do kilku spotkań.

Celem konsultacji psychologicznych jest rozpoznanie problemu, z którym osoba się do nas zwraca. Po określeniu tego należy dokładnie zdiagnozować problem oraz określić formę dalszej pomocy np. psychoterapię indywidualną, małżeńską i rodzinną lub wskazać na konieczność odwiedzenia innych specjalistów. Jakie korzyści przyniesie konsultacja? Osoba ubiegająca się o konsultację otrzymuje informacje o tym, jak i czy psycholog może nam pomóc. Dowiadujemy się także, czy problem można rozwiązać na kilku spotkaniach, czy też potrzebna jest długotrwała terapia. Czasami spotkanie konsultacyjne wystarczy, aby osiągnąć pożądane cele. Jeśli istnieje potrzeba dłuższej pracy organizujemy psychoterapię. Trudność wynika z wyjątkowości problemu, z którym każda osoba się boryka. Dlatego bardzo trudno jest czasami pomóc. Nie ma dwóch identycznych osób lub podobnych terapii. Najważniejszą rzeczą jest zapewnienie szczerego związku z każdą osobą, która przychodzi do psychologa.

Czytaj więcej – Psycholog Dąbrowa Górnicza – Tchnienie.com.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *