Stolarstwo: Obróbka drewna za pomocą szlifierek szerokotaśmowych

Szlifierka szerokotaśmowa składa się z taśmy papieru ściernego, która biegnie wokół pętli nad dwoma bębnami, które są obracane przez mocny silnik. Został zaprojektowany do szlifowania powierzchni w jeden z najszybszych możliwych sposobów. Szlifierki szerokotaśmowe charakteryzują się również tym, że są używane jako narzędzia ręczne, gdzie użytkownik przesuwa je po powierzchni do szlifowania. Można je jednak również zainstalować jako stałe szlifierki stołowe. W takim przypadku szlifierka pozostaje nieruchoma, a obrabiany przedmiot jest przesuwany wzdłuż pasa jezdnego.

Szlifierki szerokotaśmowe – o tym warto pamiętać!

Typowa szlifierka taśmowa będzie miała taśmę papieru ściernego o szerokości 3 lub 4 cali, która biegnie wokół dwóch rolek. Rolki są oddalone od siebie, aby papier ścierny zawsze pozostawał płaski w stosunku do obrabianej powierzchni. Szlifierki taśmowe mogą być stosowane do szerokiego zakresu zadań, dzięki czemu Twoje projekty przebiegają szybciej i prościej. Mogą szybko i skutecznie odnawiać powierzchnie metalowe lub drewniane, takie jak stoły, szafki, a nawet podłogi, ponieważ są przeznaczone do stosowania na płaskich i dużych powierzchniach. Pamiętaj, aby wyposażyć szlifierkę w odpowiedni żwir papieru ściernego. Wraz ze wzrostem liczby na papierze ściernym ziarnistość staje się drobniejsza. Jeśli próbujesz usunąć plamę lub warstwy farby, powinieneś użyć wysokiego ziarnistości papieru ściernego, takiego jak 60 lub 70. Jeśli szlifujesz niedokończoną półkę, szafkę lub inne przedmioty, możesz użyć średniego lub drobnego ziarna w zakresie od 100 do 200.

Szlifierka szerokotaśmowa do drewna – podsumowanie

Szlifierka szerokotaśmowa do drewna powinna być dobrana w umiejętny sposób, aby przynosiła nam wiele wymiernych korzyści podczas wykonywania prac stolarskich. Szlifierki taśmowe mogą obsługiwać duże zadania, ale są również doskonałą alternatywą dla niektórych mniejszych. Jeśli drzwi przyklejają się lub nie zamykają prawidłowo, zdejmij je i ogol trochę z boku lub góry. Zazwyczaj usunięcie około jednej ósmej cala jest wystarczające do rozwiązania problemu. Szlifierka taśmowa może wykonać to zadanie w ciągu kilku sekund. Ręczne szlifierki taśmowe najlepiej stosować na dużych powierzchniach, a szlifierki stacjonarne stołowe kształtują i szlifują małe materiały. Świetnie nadają się do ostrzenia narzędzi, takich jak dłuta, siekiery, a nawet noże.

Podczas pracy na drobnych lub delikatnych powierzchniach lepsza może być zwykła szlifierka orbitalna. Są również lepszą opcją, jeśli pracujesz z mniejszymi przedmiotami. Szlifierki taśmowe są bardzo mocne i mogą przedzierać się przez mocne materiały, a także warstwy lakieru i farby, ale nie zawsze są najlepszą opcją do delikatnych prac.