Świece sojowe. Czym różnią się od tradycyjnych?

Świece sojowe. Czym różnią się od tradycyjnych?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie zastanawiał się nad tym, z czego wykonane są palone w domach świece. Parafina była w powszechnym użyciu. Jednak wraz z rozwojem świadomości ekologicznej zaczęto zastanawiać się, czy są lepsze alternatywy wykonywane z naturalnych surowców. Tym samym odkryto, że soja oraz wosk pszczeli idealnie nadają się do bezpiecznego spalania i dobrze utrzymują płomień. W ten sposób świece parafinowe zaczęły być wypierane przez naturalne świece sojowe lub inne nowoczesne i ekologiczne produkty.

Wosk sojowy. Czy jest bezpieczny i wydajny?

Najnowsze badania pokazują jednoznacznie, że parafina, jako pochodna ropy nie jest obojętna dla zdrowia. Podczas spalania wosku parafinowego powstają takie szkodliwe substancje, jak toluen czy benzen. Wykazują one działanie rakotwórcze. Dlatego wykonane z niego świece zapachowe, które w swoim założeniu mają dawać przyjemny aromat w pomieszczeniach stają się niebezpieczne.

W przeciwieństwie do parafiny wosk sojowy jest zupełnie neutralny. Świeczki sojowe można bezpiecznie zapalać nawet w zamkniętych pomieszczeniach, w których przebywają dzieci i zwierzęta. Zastosowane w nich bawełniane knoty spalają się powoli i nie generują dymienia. Dodatek naturalnych olejków eterycznych sprawia, że można stosować je tak samo, jak każde inne świeczki zapachowe.

Naturalne świece sojowe. Na co dzień i na specjalne okazje

Dla wielu osób ogień jest symbolem ciepła domowego ogniska i często wykorzystywaną ozdobą. Niektórzy zapalają świeczki wieczorami, inni zostawiają to tylko na specjalne okazje. Dlatego można wykorzystać sezonowe kolekcje takie, jak świece sojowe świąteczne mogą wzbudzić szczególne zainteresowanie, gdy nadchodzi Boże Narodzenie. Taką ozdobę można postawić na świątecznym stole lub potraktować, jak ozdobę podkreślającą uroczysty charakter tego czasu.

Dlaczego świece parafinowe są coraz rzadziej stosowane?

Dodatkowo wosk sojowy ma dłuższy czas spalania niż tradycyjnie stosowana parafina. Produkty z niego wykonane są zatem ekonomiczne i bardziej wydajne. Soja jest dobrym nośnikiem zapachu, a po dodaniu olejków eterycznych wydostający się z nich aromat jest naturalny i nie drażni nawet bardzo wrażliwych osób. Produkcja świec sojowych odbywa się w sposób zrównoważony i dobry dla środowiska. Nie powstają żadne substancje poboczne, czy toksyczne odpady. Jeśli lubisz zapalać świeczki, to zainteresuj się ich sojowym odpowiednikiem. Ten wybór może pozytywnie Cię zaskoczyć.