Termowizja – co powinieneś wiedzieć?

Termowizja to dziedzina nauki w głównej mierze oparta na detekcji, rejestracji, przetwarzaniu oraz obrazowaniu promieniowania podczerwonego. Na czym polega termowizja i co musisz o niej wiedzieć? Sprawdzamy!

Podstawy termowizji

Termowizja jest nowoczesnym badaniem polegającym na wykonywaniu pomiarów rozkładu temperatury badanych obiektów za pomocą specjalnej kamery termowizyjnej. Technologia ta umożliwia obserwację i rejestrację promieniowania podczerwonego emitowanego przez otaczające nas przedmioty. Termowizja jest zatem coraz częściej wykorzystywana w przemyśle, medycynie badaniach naukowych oraz przy diagnostyce urządzeń mechanicznych, obwodów elektrycznych czy termoizolacji budynków.

Pomiary termowizyjne – o czym warto pamiętać?

Wykorzystanie kamery termowizyjnej do wykonywania różnego rodzaju pomiarów stanowi jedną z najbardziej skutecznych metod diagnostycznych. Kamery termowizyjne służą bowiem do rzetelnej, a zarazem szybkiej analizy wybranych przez nas obiektów pod względem technicznym w sposób całkowicie bezdotykowy, tym samym umożliwiają szybkie wykrycie zachodzących nieprawidłowości. Regularne pomiary mają za zadanie potwierdzić usterkę lub jej brak oraz zagwarantować pełne bezpieczeństwo użytkowania danego urządzenia.

Wykonywanie pomiarów termowizyjnych to stosunkowo łatwa sprawa. Możesz wykonać je samodzielnie lub… z pomocą specjalistów. Jeżeli poszukujesz fachowego doradztwa w zakresie termowizji, zajrzyj koniecznie tutaj – https://ogrzej.com.pl/category/uslugi-montazu-serwisu-pomiarow. Firma Ogrzej od lat specjalizuje się w nowoczesnych technologiach grzewczych, wykonywaniu pomiarów termowizyjnych i wielu innych!

Jak działa kamera termowizyjna?

Termowizja polega na mierzeniu fal elektromagnetycznych oraz zobrazowaniu ich na mapie temperatur. Jak już wiecie, wykonywanie pomiarów termowizyjnych jest możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej kamery termowizyjnej. Kamera termowizyjna to specjalistyczne urządzenie służące do wykonywania pomiarów oraz sprawdzenia istniejących nieprawidłowości w funkcjonowaniu obiektu czy urządzenia. Kamera działa na zasadzie promieniowania podczerwonego, tym samym pozwala nam dotrzeć do trudnodostępnych lub niewidocznych miejsc. Co to tak naprawdę oznacza? Zadaniem kamery jest zlokalizowanie promieniowania podczerwonego i zarejestrowanie go w czasie rzeczywistym. Uzyskany rozkład temperatur jest przedstawiany w formie barwnych izoterm. Obraz jest dokładnym odwzorowaniem temperatury badanej powierzchni, tym samym stanowi doskonałe źródło wskazówek i cennych informacji. Dzięki jej zastosowaniu możemy wykryć wszelkie błędy techniczne i uchronić się przed wystąpieniem większej usterki lub poważnego wypadku.

Czym jest współczynnik emisyjności?

Mówiąc o termowizji, nie możemy nie wspomnieć o współczynniku emisyjności. Jest to nic innego, jak zdolność obiektów do oddawania promieniowania podczerwonego do otoczenia. Dlaczego o tym wspominamy? Otóż odpowiednie ustawienie współczynnika emisyjności ma ogromne znaczenie – jest bowiem gwarancją otrzymania miarodajnego wyniku. Współczynnik powinien zostać dostosowany do wartości emisyjności badanego obiektu. Pracując z kamerą, możesz swobodnie regulować te wartości.

Jak wygląda badanie termowizyjne?

Proces przebiega stosunkowo szybko i nieinwazyjnie! Wykonując pomiary termowizyjne, nie ma konieczności ingerowania w strukturę badanej instalacji czy obiektu. Działanie kamery jest oparte o różnice temperatur, a co za tym idzie, za pomocą jednego kliknięcia otrzymamy kilka lub kilkanaście tysięcy pomiarów. Nic trudnego, nieprawdaż? Na tym jednak się nie kończy! Wykonanie pomiaru to jedno… Co dalej? Decydując się na samodzielne wykonanie pomiaru termowizyjnego, zalecamy wam korzystanie z kamery ze wbudowanym oprogramowaniem. Sprzęt tego rodzaju zrobi za was analizę otrzymanych danych, a wy otrzymacie zaawansowany raport.

Warunki zewnętrzne a miarodajny wynik

I choć praca z kamerą termowizyjną nie powinna nieść trudności, użytkownicy niekiedy zapominają o podstawowych zasadach. Przed wykonaniem pomiaru należy zapoznać się z działaniem kamery, odpowiednio się przygotować oraz ustalić dostępność dobadanego obiektu. Niestabilne warunki pogodowe, wysoka temperatura czy nadmierna wilgotność mogą zakłócić obraz. Mają one bowiem znamienny wpływ na przebieg kontroli termowizyjnej… Na tym już zakończymy! Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wasze obawy i wątpliwości!