ABC tresowania psiego pupila

Samodzielna tresura psów bywa kłopotliwa. Może okazać się szczególnie trudna dla osób, które nie mają obeznania w zachowaniach swoich czworonożnych przyjaciół. W większości przypadków można prosto i szybko nabyć odpowiednią wiedzę, jednak zdarzają się przypadki, gdzie może pojawić się potrzeba wyszkolonego tresera lub behawiorysty. Aby wychować psa, niezbędna jest empatia, stanowczość, rozsądek, a przede wszystkim miłość i troska o zwierzę.

Jak tresować psa? – Podstawy.

Tresowanie psa jest drobiazgowym procesem, obejmującym wiele ścieżek i sposobów postępowania. Podobnie jak wychowanie dziecka, zwierzę potrzebuje od swojego właściciela poczucia bezpieczeństwa, a zarazem musi uświadomić sobie, kto jest panem w ich relacji. Panem bynajmniej nie jest osoba agresywna i nieobliczalna, a właściwie stanowcza, cierpliwa, pełna zrozumienia i skłonna do odczytywania emocji zwierzaka.

Elementarną sprawą jest wykształcenie podstawowej emocji, jaką jest zaufanie psa. Szkolenie psów, czy samodzielne, czy pod okiem specjalisty, bazuje na podstawowej więzi między człowiekiem a zwierzęciem. Bez świadomości, że zwierzę może w każdym momencie ufać swojemu właścicielowi nawet najbardziej doświadczony treser nie będzie w stanie pomóc.

Szkolenie psa a pomoc behawiorysty

Ze strony psa może pojawić się szereg problemów, które nie zawsze jesteśmy w stanie sami rozwiązać. Dla przykładu, jeżeli nie potrafimy oduczyć psa sikania kłopot może leżeć zarówno po stronie psa, jak i człowieka. Aby wytresować psa, niekiedy może okazać się niezbędne wsparcie behawiorysty. Osoba taka stanowi psychologa zwierzęcia, jak i człowieka. Poznaje zachowania obydwu, diagnozuje je, bada relację i prowadzi profesjonalne doradztwo, jednak ostateczne kroki podejmuje właściciel. Tresura psa oraz wsparcie behawiorysty obejmują długie ćwiczenia, które, chociaż z początku mogą okazać się trudne, zazwyczaj dają obiecujące i trwałe efekty. To z kolei nie tylko pozwala wyszkolić psa, lecz również kształtują indywidualną, zdrową, pełną troski relację między zwierzęciem a człowiekiem.

Tresura psa a stosowana karma

Stosowana przez właściciela karma stanowi istotny element w tresurze, jak i późniejszym życiu zwierzęcia obok człowieka. To, jaki rodzaj pożywienia dajemy naszemu pupilowi, szczególnie w wieku szczenięcym, wpływa nie tylko na jego nabyte preferencje żywieniowe. Gdy pies jest młody, karma powinna być bogata w związki odżywcze wskazane dla zwierząt, które mają pozytywne działanie na ich rozwój. Warto kupować certyfikowane i polecane przez weterynarzy, kynologów oraz behawiorystów karmy (np. w specjalistycznym sklepie Hubun), które zapewnią naszym czworonożnym przyjaciołom wszystkie elementarne składniki – witaminy, białko, tłuszcze itp.