Apteczka pierwszej pomocy – jak ją skompletować?

Apteczka pierwszej pomocy powinna stanowić podstawowy element wyposażenia każdego domu. Niestety wiele osób o tym zapomina, co zaś skutkuje koniecznością udania się do pobliskiej apteki w nagłej sytuacji. W związku z tym postanowiliśmy ułatwić wam całą sprawę i podpowiedzieć, jak prawidłowo skompletować apteczkę domową. Czego nie może w niej zabraknąć i gdzie powinna się znajdować? Sprawdzamy!

Apteczka pierwszej pomocy – dla kogo?

Każdego dnia jesteśmy narażeni na mniej bądź bardziej poważne wypadki. Niekiedy jeden nieostrożny ruch i skaleczenie gotowe. Wówczas warto mieć pod ręką komplet specjalistycznych artykułów medycznych, które umożliwią wam pielęgnację rany czy złagodzenie bólu. Apteczka pierwszej pomocy powinna znaleźć się u każdego z nas. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, kiedy zaistnieje potrzeba zażycia środków przeciwbólowych czy skorzystania z materiałów opatrunkowych. Co za tym idzie? Dobrze jest mieć ją pod ręką! Apteczka domowa powinna być przechowywana w miejscu ogólnodostępnym tak, aby jednocześnie nie miały do niej dostępu dzieci. Co natomiast powinno się w niej znaleźć?

Materiały opatrunkowe

Kompresy gazowe jałowe, elastyczne opaski uciskowe, przylepce czy plastry z opatrunkiem to absolutna konieczność! Upewnijcie się, że nie brakuje ich w waszej domowej apteczce pierwszej pomocy. Specjalistyczne materiały opatrunkowe pomogą wam unieruchomić kończynę, a także ochronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Stanowią podstawowy element wyposażenia. Oczywiście nie powinno także zabraknąć taśmy chirurgicznej opatrunkowej czy ligniny.

Środki do odkażania ran

Skoro już mowa o materiałach opatrunkowych… nie sposób pominąć elementu, jakim jest specjalistyczny środek do odkażania ran. Każdę ranę – niezależnie od jej wielkości czy lokalizacji, należy oczyścić i zdezynfekować. Dobrze, aby wybrany przez was produkt nie posiadał w składzie alkoholu, gdyż działa on wysuszająco. Choć jeszcze do niedawna to właśnie spirytus salicylowy i woda utleniona były zalecane, na całe szczęście czasy te szybko przeminęły… Możecie również zaopatrzyć domową apteczkę pierwszej pomocy w preparat na oparzenia.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe

Ból głowy potrafi nas dopaść niekiedy znienacka… Co w tej sytuacji zrobić? Skorzystać ze skompletowanej wcześniej apteczki domowej. Powinny znaleźć się w niej klasyczne leki przeciwbólowe oraz leki przeciwgorączkowe. Jeżeli jesteście posiadaczami gromadki maluchów, warto wybrać środki w formie płynnej. W aptece dostaniecie syropy przeciwbólowe, które sprawdzą się świetnie w przypadku najmłodszych.

Leki przeciwbiegunkowe

Lista leków niezbędnych w apteczce pierwszej pomocy wprost mogłaby się nie kończyć… Niemniej jednak zadbajcie, aby pojawił się tam przynajmniej jeden lek przeciwbiegunkowy. Z pomocą mogą również przyjść tabletki z węglem aktywnym oraz środki na bazie elektrolitów. Uzupełnią niedobory w waszym organizmie, a wy w mgnieniu oka powrócicie do formy. Osoby stosunkowo często podróżujące nie powinny natomiast pomijać leku na chorobę lokomocyjną. To prawdziwe zbawienie dla osób, które źle znoszą jazdę samochodem.

Preparaty miejscowe

Urazy kończyn mogą przydarzyć się każdemu, a co ciekawe – nie tylko osobom aktywnym. Zaopatrzcie się w specjalistyczny preparat miejscowy o działaniu przeciwzapalnym. Złagodzi nieprzyjemne objawy, kojąc jednocześnie ból i stan zapalny. Preparaty miejscowe dostaniecie w każdej aptece i drogerii.

Akcesoria dodatkowe – tego nie może zabraknąć

Każda domowa apteczka pierwszej pomocy powinna zostać wyposażona w dodatkowe akcesoria. Co mamy na myśli? Ciśnieniomierz naramienny, rękawiczki jednorazowe, nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, termometr elektroniczny i inhalator kompresorowy to podstawa, zwłaszcza jeśli posiadacie dzieci. Prawidłowo skompletowana apteczka stanowi bowiem gwarancję pełnego bezpieczeństwa. W razie nagłej sytuacji nie będziecie musieli szukać otwartej apteki, co często wiąże się z dużym stresem. Skompletujcie domowy zestaw wcześniej i nie martwcie się o nic więcej!