Czy trzeba płacić podatek od sprzedaży na Allegro lub OLX?

Sprzedaż internetowa cieszy się w Polsce ogromną – większą każdego roku – popularnością. Jak pokazują badania, niemały udział w tym rynku mają działania sprzedażowe prowadzone w ramach popularnych platform, takich jak Allegro, OLX czy Vinted. W ten sposób można nie tylko dodatkowo wypromować własny sklep internetowy, docierając do nowych klientów, ale również sprzedawać przedmioty jako osoba prywatna. Czy takie działanie pociąga za sobą konieczność dopełnienia formalności? Jak wygląda zależność: sprzedaż na Allegro a podatek?

1. Czy sprzedaż na Allegro podlega regułom działalności gospodarczej?

2. Sprzedaż na Allegro a podatek

3. Kiedy nie trzeba płacić podatku od sprzedaży prywatnej?

Aby sprzedawać rzeczy na Allegro, OLX lub Vinted, wcale nie musisz zakładać działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że jako osoby prywatnej nie będą cię dotyczyły sprawy podatkowe. Wyjaśniamy, kiedy musisz liczyć się z taką sytuacją.

Czy sprzedaż na Allegro podlega regułom działalności gospodarczej?

Na początku rozstrzygnijmy kluczową kwestię. Jak podaje portal finansowy Redpilersi.pl, sprzedaż przedmiotów na potrzeby majątku prywatnego nie wymaga opłacania podatku VAT, jeśli nie nosi znamion prowadzenia działalności gospodarczej. Co to oznacza? Sprzedając książki z własnej półki na Allegro czy niepotrzebne już ubrania na OLX, nie musisz przejmować się tematem odprowadzenia podatku od towarów i usług.

Może zdarzyć się jednak, że użytkownik takiego portalu w sposób ciągły i zorganizowany kupuje, na przykład na stronach zagranicznych, towary, a następnie sprzedaje je po wyższej cenie. Wówczas spełnione zostają przesłanki do uznania takiej aktywności za działalność gospodarczą. W momencie sprzedaży przedmiotu powstaje zatem obowiązek podatkowy – nawet gdy konto, którym dysponujesz, to nie konto firmowe.

Sprzedaż na Allegro a podatek

Będąc osobą prywatną i dążąc do przestrzegania obowiązujących przepisów, pod uwagę trzeba wziąć także regulacje odnoszące się do sześciomiesięcznego okresu karencji. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 Ustawy PIT, jeżeli czas między nabyciem rzeczy a jej sprzedażą był krótszy niż 6 miesięcy, a osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej, musi wykazać taką sprzedaż w zeznaniu rocznym. Aby to zrobić, wystarczy w formularzu PIT 36 wypełnić rubrykę dotyczącą odpłatnego zbycia przedmiotu.

Ważne: jeśli taka sytuacja będzie powtarzalna i realizowana dla celów zarobkowych, będziemy mieli do czynienia z działalnością gospodarczą.

Co ważne, opodatkowaniu podlega dochód, czyli przychód (kwota sprzedaży) pomniejszony o koszty jego uzyskania. Kosztami takimi przy sprzedaży przez Allegro czy OLX są: koszt nabycia przedmiotu, prowizja portalu, koszt przesyłki i opakowania. Jeśli przychód jest niższy niż koszty jego uzyskania, nie musisz płacić podatku dochodowego, ale nadal musisz transakcję wykazać.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od sprzedaży prywatnej?

Przepisy o podatku dochodowym w przypadku sprzedaży za pośrednictwem Allegro czy OLX nie dotyczą osób, które sporadycznie i nieregularnie sprzedają prywatne rzeczy w Internecie. To sprawa oczywista, co do której Urząd Skarbowy nie będzie miał wątpliwości.