Czym dla inwestora jest koszt kapitału własnego?

W ekonomii istnieje wiele pojęć, które nie mają rzeczywistego charakteru, ale są wykorzystywane w inwestowaniu. Gracze giełdowi muszą wybierać pomiędzy różnymi aktywami, instrumentami finansowymi lub wstrzymują się od wchodzenia na rynek. Koszt kapitału to teoretyczna cena jaką inwestor musi zapłacić, gdy rezygnuje z jednej możliwości inwestowania na rzecz innej, o podobnym ryzyku. Dotyczy to różnych form pożyczania środków na rynku. Czym można mierzyć ten wskaźnik?

Jakie są elementy kosztu kapitału?

Biorąc udział w rynkowej grze inwestor musi wziąć pod uwagę różne zmienne. Pierwszą z nich jest inflacja – wartość nabywcza pieniądza spada w czasie i rynek zdaje sobie z tego sprawę. Jest to czynnik, który powinien być uwzględniany w stopie dyskontowej, chociaż papiery wartościowe są wyceniane w cenie nominalnej – nie widać tego na pierwszy rzut oka. Drugą ważną zmienną jest czas – w końcu wyceny instrumentów finansowych zmieniają się w czasie. Ostatni czynnik to ryzyko, które jest podejmowane przez uczestników rynku – w przypadku obligacji może to być ryzyko niewypłacalności emitenta, dla rynku akcji – bankructwo firmy.

Relacja między czasem, inflacją i ryzykiem

Wszystkie powyższe czynniki są ze sobą połączone i mają odzwierciedlenie w wycenach instrumentów finansowych. Rynek na bieżąco ustala cenę różnych aktywów, biorąc pod uwagę różne scenariusze i możliwości. Inwestorzy muszą cały czas podejmować decyzje, gdzie lokować swój kapitał. Upływający czas zwiększa ryzyko a jednocześnie wzrasta inflacja. Kapitał szuka najlepszych możliwych stóp zwrotu.

Gdzie można wykorzystać wiedzę o kosztach kapitału?

Zbudowanie portfela inwestycyjnego, który równoważyłby różne ryzyka, wpływ upływającego czasu i inflacji nie jest łatwym zadaniem. Może w tym pomóc dostęp do aktywów o różnych klasach ryzyka, które są zdywersyfikowane geograficznie. Warto skorzystać z oferty brokerów, którzy mają szeroki dostęp do polskich i zagranicznych papierów wartościowych. Jeśli interesujesz się tym tematem, to kliknij, aby przeczytać więcej – inwestowanie najlepiej jest zacząć od solidnej edukacji.

Model CAMP

Aby lepiej określić koszt kapitału oraz stopy dyskontowej stworzono metodę CAMP, czyli Capital Asset Pricing Model. Jest to model wyceny aktywów kapitałowych. Dzieli on ryzyko na systematyczne i niesystematyczne. Model CAMP uwzględnia tylko ryzyko systematyczne, czyli rynkowe. Można je opisać za pomocą współczynnika Beta, pokazujące w jaki sposób dane aktywo reaguje na dany rodzaj ryzyka. Model CAMP jest obecnie podstawą do określenia kosztu kapitału własnego.