Drukarka laserowa nie drukuje — sprawdź, co może być przyczyną

Drukarki laserowe to powszechnie używany sprzęt drukujący w domu i firmach. Są szybkie i wydajne, zdarza się jednak, że przestają drukować. Zazwyczaj przyczyny awarii drukarek są dość proste i łatwe do samodzielnego usunięcia. Zanim więc skontaktujesz się z serwisem lub oddasz drukarkę do naprawy, zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny, przez które drukarka laserowa nie drukuje.

Dlaczego drukarka laserowa nie drukuje?

  • Brak tonera, niezamknięta klapa w drukarce, zły sterownik — zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny problemów z drukarką laserową.
  • Drukarka laserowa niedokładnie drukuje lub się zacina – sprawdź, czy wałki do drukarek i fuser nie są zużyte.
  • Dlaczego drukarka laserowa może hałasować podczas pracy?

Drukarka laserowa nie drukuje – zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny awarii

Drukarki laserowe to praktyczne i wytrzymałe urządzenia, które działają przez wiele lat. Najczęstsze przyczyny ich awarii są stosunkowo łatwe do usunięcia przez samego użytkownika. Jeśli Twoja drukarka nie chce drukować, zacznij od sprawdzenia najprostszych przyczyn:

  • Podłączenie wszystkich kabli.
  • Połączenie z Wi-Fi lub Bluethoot, jeśli przesyłasz materiały do druku z urządzenia mobilnego.
  • Aktualność stosowanych sterowników, może istnieć potrzeba ich zaktualizowania.
  • Zużycie tonera – zużyty toner to jedna z najczęstszych przyczyn, z powodu których drukarka przestaje drukować. Jeśli toner się skończył, wystarczy zamówić nowy.
  • Papier w kasecie – dość częstą przyczyną, przez którą drukarka nie drukuje, jest brak papieru w kasecie drukującej, który należy uzupełnić.
  • Zacięty papier — by sprawdzić, czy podczas drukowania nie zakleszczył się papier, trzeba otworzyć pokrywę i wyjąć toner. Dzięki temu można zajrzeć w głąb urządzenia, jeśli doszło do zakleszczenia się kartki, należy ją powoli wyciągnąć.

Jakość wydruku jest słaba i niezadowalająca – sprawdź, czy wałki do drukarek i fuser działają prawidłowo

Zdarzają się sytuację, kiedy drukarka normalnie drukuje, jednak jakość wydruku jest zła. Mogą pojawiać się ciemne pasy, tekst może być zbyt blady lub poszarpany, albo całe fragmenty strony zostają niezadrukowane. Przyczyn pogorszenia się jakości wydruku jest kilka, warto zacząć od sprawdzenia, czy do wnętrza drukarki nie dostała się zszywka lub spinacz biurowy, albo inny drobny przedmiot, który zaburza działanie urządzenia.

Jedną z głównych przyczyn słabej jakości wydruków jest nieodpowiedni toner. Zastosowanie słabej jakości zamiennika lub jego niewłaściwe przechowywanie. Problem z tonerem może pojawić się również, jeśli nie zostanie ściągnięty specjalny element zabezpieczający, który znajduje się na każdym kartridżu.

Zła jakość wydruków może być także wynikiem uszkodzenia lub zużycia jednego z elementów drukujących, zazwyczaj jednego z wałków do drukarki. W drukarce laserowej znajdują się takie podzespoły jak bęben światłoczuły, czy fuser. Do bębna pokrytego materiałem światłoczułym przylegają cząsteczki tonera i zostają przeniesione na papier. Wałek grzewczy i wałek dociskający to elementy fusera, które odpowiadają za utrwalenie tonera na kartce. Nieprawidłowe działanie tych podzespołów daje w efekcie słabe wydruki.

Bębny, jak i wałki do drukarek i fusery to elementy, które można dokupić w specjalistycznych sklepach, oferujących drukarki i sprzęt komputerowy.

Drukarka laserowa hałasuje podczas pracy – oto najczęstsze tego przyczyny

Innym problemem, z którym można się spotkać przy użyciu drukarki laserowej, jest jej głośna praca. To również świadczy, że nie działa ona prawidłowo. Jedną z przyczyn takiego problemu jest nieprawidłowy lub uszkodzony toner. Zdarzają się sytuację, kiedy wybiera się toner niekompatybilny z danym modelem urządzenia. Jeśli różnice nie są duże, toner będzie działać, ale wydając głośne dźwięki. W takiej sytuacji należy natychmiast wyłączyć urządzenie, ponieważ może dojść do uszkodzenia mechanizmu napędowego. Podobny efekt będą w sytuacji zastosowania kartridża, który został uszkodzony mechanicznie np. podczas transportu.

Zdarza się, że przyczyną awarii drukarki laserowej lub jej nieprawidłowej pracy jest brak właściwej konserwacji i poważne jej zabrudzenie. W takiej sytuacji urządzenie należy oddać do serwisu, w celu przeprowadzenia odpowiednich prac konserwacyjnych.