Szukasz pracy? Zobacz jak skutecznie szukać pracy w Gnieźnie

Business woman with curly hair, holding digital tablet.

Szukasz pracy w Gnieźnie? Masz duże szanse na powodzenie. W mieście jest stosunkowo nieduże bezrobocie, a ofert pracy nie brakuje. Zobacz, które zawody notują największe deficyty pracowników i o czym nie możesz zapomnieć przy poszukiwaniu pracy.

Ogłoszenia o pracę w Gnieźnie – gdzie ich szukać?

Najlepszym źródłem wiedzy na temat ogłoszeń w sprawie pracy jest oczywiście internet. Wyspecjalizowane portale z ofertami pracy (np. https://www.gowork.pl/praca/gniezno;l), codziennie dodają nowe ogłoszenia.

Dobrym nawykiem jest też przeglądanie portali miejskich i lokalnej prasy. Młodzi ludzie chętnie korzystają z jeszcze jednego dobrodziejstwa internetu – mediów społecznościowych.

Jak szukać pracy w Gnieźnie? Zrób rozeznanie rynku i własnych możliwości

Przed przystąpieniem do odpowiadania na ogłoszenia o pracę warto sprawdzić, w których zawodach jest największy deficyt pracowników. Tu nie tylko będzie łatwiej o pracę, ale i wyższe wynagrodzenia.

Warto też szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej pracy szukamy. Czy ma być to jakakolwiek praca za określoną stawkę, zgodna z wykształceniem, zainteresowaniami? To ważne, bo nie tylko zawęża liczbę ofert, na którą warto odpowiedzieć, ale też w późniejszym czasie gwarantuje zadowolenie z wykonywanego zawodu.

Na koniec przyda się odrobina pokory. Osoba bez doświadczenia raczej nie znajdzie pracy na kierowniczym stanowisku.

W tych zawodach najłatwiej znaleźć pracę w Gnieźnie

Położenie geograficzne Gniezna niejako warunkuje rynek pracy. Bliskość Poznania – prężnego ośrodka handlowo-biznesowego oraz granicy z Niemcami ma wpływ na to, co dzieje się na lokalnym rynku. Największy deficyt zawodów jest w branżach związanych z handlem i transportem.

W Gnieźnie bez trudu znajdzie pracę kierowca i to zarówno samochodu osobowego, jak i ciężarowego z przyczepą. Ci ostatni są szczególnie poszukiwani do pracy na trasach międzynarodowych, nie tylko w Niemczech, ale też bardziej odległych krajach Europy.

W Gnieźnie potrzebni są też przedstawiciele handlowi. Pracę w tym zawodzie oferują różne firmy. Wspólnym mianownikiem jest elastyczność zatrudnienia i nacisk kładziony na realizację planów sprzedażowych. Wynagrodzenie zależne jest od branży i osiąganych wyników.

Duże zapotrzebowanie na pracowników panuje także w branży budowlanej. Gwałtowny rozkwit rynku mieszkaniowego i duża liczba nowych inwestycji nie ominęły także Gniezna. Brakuje murarzy i pomocników, spawaczy, ślusarzy, monterów, instalatorów, stolarzy, a także osób umiejących obsłużyć maszyny budowalne. Praca w budownictwie oferowana jest zarówno osobom z doświadczeniem, jak i początkującym.

Gniezno jako miasto – cel wielu wycieczek turystycznych, ma dobrze rozwinięty rynek gastronomiczny i hotelarski. Niestety oba mocno ucierpiały przez pandemię, co spowodowało częściowy odpływ pracowników. W tej chwili sytuacja znacząco się poprawiła, nic nie wskazuje na ponowne zamrożenie tego sektora, minusem jest jedynie brak rąk do pracy, bo nie wszyscy wrócili na poprzednie stanowiska. Brakuje kucharzy, pomocników i kelnerów a w hotelach pokojowych.

W mieście nie będzie też problemu ze znalezieniem miejsca pracy dla sprzedawcy i kasjera. Największe zapotrzebowanie na pracowników jest w sieciach dyskontowych, ale mniejsze sklepy także od czasu do czasu rekrutują. Zarobki w handlu, szczególnie w dyskontach, w ostatnim czasie bardzo wzrosły, co jest dobrą wiadomością, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki na rynku pracy.

CV i list motywacyjny twoją przepustką do kariery w Gnieźnie

Standardowa odpowiedź na ofertę pracy to CV i list motywacyjny. O ile ten pierwszy można przygotować raz i posiłkować się nim wielokrotnie, to list motywacyjny powinien być za każdym razem przeredagowany tak, by jasno wynikało z niego, dlaczego potencjalny kandydat chce pracować akurat u tego pracodawcy. Pisanie jednego, ogólnego listu motywacyjnego mija się z celem.

Jeśli CV i list motywacyjny wzbudzą zainteresowanie rekrutera, kandydat zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Do niej także warto się odpowiednio przygotować. Plusem będzie nieskazitelny wygląd i punktualne przybycie. Na pewno warto zawczasu sprawdzić, czym zajmuje się firma i przygotować odpowiedź na pytanie, dlaczego powinna zatrudnić akurat tego kandydata.