Urodziny szefa – jaki prezent wybrać, kiedy złożyć życzenia, jak świętować?

Świętowanie urodzin przełożonego budzi wiele kontrowersji zarówno wśród samych pracowników, jak i specjalistów do spraw etyki biznesowej. Wiele zależy tutaj od kultury organizacyjnej firmy oraz podejścia do tego święta samego zainteresowanego, czyli solenizanta. Jak świętować urodziny szefa? Jaki prezent wybrać i kiedy złożyć życzenia?

Niepisany regulamin

Kwestia obchodzenia urodzin czy innego rodzaju wydarzeń zazwyczaj nie jest uregulowana bezpośrednio przez właściciela firmy. Dlatego też to, czy będziemy świętować urodziny szefa, czy też jedynie złożymy mu życzenia urodzinowe, zależy w głównej mierze od kultury organizacyjnej. W niektórych firmach przyjęło się organizowanie małego przyjęcia urodzinowego, na które zaproszeni są wszyscy członkowie zespołu. Zwykle trwa ono kilkanaście minut, a sam solenizant zapewnia poczęstunek oraz ewentualnie także napoje, oczywiście bezalkoholowe. Natomiast w innych przedsiębiorstwach w ogóle nie obchodzi się urodzin – czy to przełożonego, czy też pracowników. Nie ma spotkania przy kawie, nie ma prezentów, pozostaje jedynie możliwość złożenia życzeń solenizantowi, o ile ten nie wyraża sprzeciwu. Członkowie zespołu mogą świętować urodziny, jednak dopiero po godzinach pracy.

Jaki prezent wybrać dla szefa?

W przypadku, gdy szef zapewnia swoim podwładnym poczęstunek, ci powinni zadbać o odpowiedni prezent dla solenizanta. Wybór upominku nie jest prosty, zwłaszcza że powinien mieć on charakter formalny. Eksperci do spraw biurowego savoir vivre radzą, aby sprezentować szefowi:

  • dobrej jakości pióro wieczne,
  • elegancką filiżankę z podstawką,
  • ergonomiczną podkładkę pod mysz,
  • skórzaną aktówkę,
  • elegancki kubek termiczny.

Unikać należy prezentów, które mają charakter humorystyczny bądź spersonalizowany. Dzięki temu upominek nie zostanie źle odebrany przez przełożonego. Pamiętajmy, że szef może odmówić przyjęcia prezentu, który jest zbyt osobisty bądź posiada bardzo dużą wartość. Do upominku warto dołączyć kartkę, na której spisane zostaną życzenia urodzinowe, parafowane przez wszystkich członków zespołu.

Czego życzyć szefowi?

Składanie życzeń w teorii nie powinno sprawić większych problemów, jednak pracownicy bardzo często nie wiedzą, czego właściwie życzyć szefowi? Zadajemy sobie pytanie, czy lepiej ograniczyć się do życzeń, które dotyczą bezpośrednio zajmowanego stanowiska, czy możemy sobie pozwolić na wejście w sferę życia osobistego naszego przełożonego? Otóż wiele zależy od podejścia samego szefa i relacji, jakie nas z nim łączą. Taktowne będą życzenia urodzinowe, w których wspomnimy o satysfakcji z wykonywanej pracy, sukcesach zawodowych, ale również o zdrowiu i szczęściu w życiu prywatnym. Tego typu wzmianki sprawdzają się w niemal każdej sytuacji. Wyjątek stanowi taka, w której przełożony wyraźnie nie życzy sobie, aby obchodzono jego urodziny. Nie wszyscy bowiem świętują ten dzień tak, jak jest to powszechnie przyjęte. W takim przypadku należy zaniechać składania jakichkolwiek życzeń urodzinowych na wyraźną prośbę przełożonego. Nie kupujemy również prezentów, ani nie wręczamy kartki z życzeniami.