Wybieramy hosting – jak to zrobić?

Chciałbyś, żeby twoja strona internetowa działała płynnie i bez zakłóceń? Tracisz użytkowników swojej witryny z powodu częstych awarii serwisu? Łatwo można rozwiązać te problemy. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry hosting.

Bardzo długie otwieranie się stron internetowych jest niezwykle denerwujące, prawda? Informacje o awarii, zamiast działającej witryny, mogą doprowadzić do wściekłości nawet spokojnego internautę, nieprawdaż? Często te i wiele innych problemów generuje słabej jakości hosting. W naszym artykule wyjaśnimy, do czego w zasadzie potrzebny jest hosting, jakie rozwiązania hostingowe są dostępne i na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu.

Do czego potrzebny jest hosting?

Często słyszy się o hostingu, ale w zasadzie, do czego on służy? Niestety, bez niego nie jest możliwe działanie żadnej strony internetowej ani usługi online. Usługa hostingowa jest właśnie po to, żeby zapewnić funkcjonowanie zasobom dostępnym przez internet. W uproszczeniu można napisać, że w przypadku hostingu mamy do czynienia z maszyną (serwerem), który jest na stałe podłączony do internetu. Od szybkości jego działania i od jego niezawodności zależy, czy witryna internetowa będzie działała szybko i bez żadnych przerw.

Przegląd rozwiązań hostingowych

Jakie dostępne są rozwiązania hostingowe. Najprostsza opcja to hosting www, nazywany również hostingiem współdzielonym. W takim przypadku parametry serwera są współdzielone z innymi użytkownikami. To dobre rozwiązanie dla małych stron www lub dopiero uruchamianych witryn.

Dla bardziej wymagających właścicieli serwisów www lepszą opcją będzie serwer VPS, który zapewnia lepsze parametry, a do tego można je łatwo dostosować do aktualnych potrzeb witryny. Natomiast dla najbardziej wymagających najlepszą opcją będzie serwer dedykowany, którym nie trzeba się dzielić z innymi użytkownikami i zapewnia najlepsze parametry.

Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting?

Co jest ważne przy wyborze hostingu? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na parametry tego hostingu. Należy je analizować w kontekście potrzeb naszej strony internetowej. Istotna jest pojemność serwera, ilość dostępnych kont pocztowych i wielkość transferu danych. Trzeba sprawdzić, jak często dostawca wykonuje backup danych i czy można liczyć na wsparcie techniczne bez względu na dzień tygodnia.

Dobrej klasy hosting zapewnia bezproblemowe, szybkie i bezawaryjne działanie strony internetowej. Nie warto zatem na hostingu oszczędzać. Należy jednak dobrać jego parametry do potrzeb i charakteru witryny internetowej.