Bezpieczna praca w gastronomii — wyposażenie kuchni profesjonalnej

~Artykuł Sponsorowany 

Praca w lokalu gastronomicznym, zwłaszcza w kuchni, wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu wypadków. Wystarczy chwila nieuwagi, aby ktoś się poparzył czy skaleczył. Aby zapewnić zespołowi bezpieczne warunki do działania, warto zadbać o profesjonalne wyposażenie kuchni gastronomicznej. Dowiedz się, co jest potrzebne, aby praca zespołu przebiegała bez przeszkód.

Gastronomiczne wyposażenie  — co jest niezbędne do zapewnienia bezpiecznej pracy?

Bezpieczeństwo podczas pracy w restauracjach i innych lokalach zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest właściwe wyposażenie kuchni. Gastronomia to rodzaj działalności gospodarczej, której prowadzący musi przestrzegać wielu zasad BHP. Wśród nich można znaleźć przepisy, które mówią o tym, że:

  • meble gastronomiczne powinny być wykonane z materiałów, które są łatwe do czyszczenia — dlatego wiodący producenci wyposażenia kuchennego, np. Iguana, oferują modele zrobione ze stali nierdzewnej. Nie chłonie wody, jest odporna na działanie wielu środków chemicznych i nie wchodzi w reakcję z żywnością. Ponadto wytrzymuje działanie wysokiej temperatury, więc można łatwo zdezynfekować całą kuchnię;
  • urządzenia gastronomiczne wykorzystywane do przygotowywania i przechowywania posiłków powinny mieć certyfikaty bezpieczeństwa. Dzięki temu jest pewność, że ich używanie nie zagraża bezpieczeństwu pracowników ani nie wpływa negatywnie na jakość produktów;
  • środki chemiczne, m.in. płyny dezynfekujące czy preparaty do czyszczenia, powinny być przechowywane w zamkniętych i stosownie oznakowanych szafkach. Powinny być umieszczone z dala od strefy, w której jest przygotowywane jedzenie. Pozwala to zmniejszyć ryzyko zatruć.

Podczas urządzania kuchni gastronomicznej warto zwrócić uwagę nie tylko na meble czy urządzenia. Istotny jest również ich układ.

Wyposażenie w kuchni gastronomicznej — jak ustawić, aby było bezpiecznie?

Aby praca w kuchni gastronomicznej przebiegała bez przeszkód i nie zagrażała zespołowi, należy przede wszystkim wydzielić dwie strefy: czystą i brudną. Nie powinny ze sobą się krzyżować, aby nie dochodziło do zanieczyszczenia jedzenia ani wypadków przy pracy.

  • W strefie czystej powinno się znaleźć miejsce do przechowywania produktów żywnościowych, przygotowywania i wydawania potraw oraz przyrządzania ich, czyli gotowania i pieczenia. Każdy ten obszar powinien być oddzielony, ale jednocześnie powinien znajdować się obok siebie. Dzięki temu będzie można bez problemów np. pokroić warzywa i dodać je do gotującej się potrawy.
  • Z kolei w strefie brudnej nie może zabraknąć przestrzeni do zmywania (powinna być podzielona na 3 obszary: mycia z użyciem detergentów, płukania oraz dezynfekowania) oraz przechowywania czystych naczyń, garnków, sztućców itp.

Jeśli prawidłowo zagospodarujesz przestrzeń, każdy pracownik będzie wiedział, gdzie co znaleźć. Pozwoli to zmniejszyć chaos panujący w kuchni. Ponadto członkowie zespołu nie będą sobie wchodzić w drogę podczas przyrządzania posiłków. Zmniejszy to ryzyko występowania wypadków przy pracy i znacznie usprawni wydawanie dań.

Pamiętaj! Bezpieczna kuchnia to podstawa dobrze funkcjonującego biznesu. Dlatego tego nie ignoruj!