Giżycko – stolica żeglarstwa w Polsce

Giżycko to miasteczko znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to centrum powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Mieścina ta słynie z żeglarstwa, bo położona jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Z tej przyczyny do Giżycka co roku udaje się mnóstwo podróżnych zafascynowanych wdziękiem mazurskich krajobrazów. Bez przerwy zjeżdżają się też miłośnicy sportów, należący do tutejszych klubów, w których ćwiczy się różne sporty wodne. W mieście jest jednak multum innych miejsc, które można obejrzeć podczas wycieczki w te okolice. Sprawdź, które sektory miasteczka są niebywale cudowne i udaj się na wakacje swoich marzeń.

Które atrakcje trzeba odwiedzić w Giżycku?

Giżycko jest znane z ogromnej ilości terenów zielonych. Niemałą część miasteczka zajmują lasy, parki rekreacyjne oraz place. Są to punkty znakomicie nadające się do relaksu poza domem. Na terenie Giżycka można zobaczyć aż dziewięć pomników przyrody, z czego większa część to pojedyncze, okazałe drzewa. Na brzegach jezior można odnaleźć prześliczne porty, przystanie, a także ośrodki sportu i rekreacji. Do najczęściej odwiedzanych obiektów kultury w Giżycku należą też wiekowy zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Aktualnie w zamku jest hotel, w którym można przenocować kilka dni podczas urlopu w tej malowniczej mieścinie. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która została zbudowana w XIX wieku na polecenie suwerena Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest szczególnie wspaniała, gdyż była ona bardzo ważnym ośrodkiem strategicznym w czasie dwóch wojen światowych. Obecnie plac twierdzy jest zagospodarowany i udostępniony dla odwiedzających i entuzjastów historii wojennej. Oprócz normalnego zwiedzania garnizonu z przewodnikiem w Twierdzy Boyen przedstawiane są rekonstrukcje bitew, a także zloty motocyklowe czy różne koncerty. Intrygującym miejscem na drogach Giżycka jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to wyjątek w skali kraju.

Co więcej, jest to jedna z niewielu tego typu instalacji w Europie. W sezonie wakacyjnym zabytek przyciąga rzesze przyjezdnych, którzy przybyli zobaczyć moment otwierania.

Giżycko – nie tylko turystyka

W Giżycku turystyka ma duże znaczenie dla aktywności całego miasteczka. Jednakże ciągle powiększają się inne części gospodarki. Dużą popularnością charakteryzuje się przemysł lekki, a przede wszystkim wykonywanie rozdzielni elektrycznych, świateł przemysłowych oraz lampek energooszczędnych w formie barwnych łańcuszków świątecznych. Rozwija się także przemysł spożywczy. Reprezentowany jest przez takie firmy jak przetwórnia mleczarska, wytwórnia sękaczy oraz kilka zakładów piekarniczych. Resztę przedsiębiorstw istniejących w Giżycku bez problemu możesz znaleźć pod linkiem: https://gizycko.info.pl/.

Życie kulturalne w Giżycku

W Giżycku odbywają się coroczne eventy, które zachęcają do odwiedzenia miasta wielu turystów z całego państwa. Do najbardziej znanych wydarzeń zalicza się Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które są ciekawą atrakcją w sezonie wakacyjnym. Giżyckie ośrodki kultury troszczą się też o zainteresowaniach młodzieży. Do wyboru są zajęcia w sekcjach tanecznych, wokalnych, aktorskich, plastycznych i zdjęciowych. Dla nieco starszych osób ciekawymi umilaczami wolnego czasu mogą być chór, sekcja szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku istnieje też kilka miejscowych gazet oraz portali internetowych. Wiadomości z województwa nadawane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.